دبستان دخترانه علمي همدان
مقالات تربیتی  
معرفی کتاب  
*سرکار عِلّیه*
 نویسنده : زهره عیسی خانی/ ریحانه کشتکاران
 انتشارات : کتابستان معرفت
📖 تعداد صفحات : ۱۱۹ 
دنیای یک مادر و دختر میتواند به اندازه دو سیاره متفاوت باشد.  شاید به خاطر تفاوت نسل ها، شاید کم تجربگی دختر و باتجربه بودن مادر و شاید هم به خاطر شرایط تربیتی متفاوت. 

نمی توانم چیز میزهایم را پیدا کنم
مرتب کردن اتاق از اون رفتارهایی که بیشتر والدین با فرزندشون سر اون چالش دارن.
.
همون‌طور که خیلی از رفتارها مثل بستن بند کفش نیاز به آموزش داره و بعد تمرین، مرتب کردن اتاق هم می‌تونه به عنوان یک مهارت محسوب بشه.
.
پس لازمه که قبل از اینکه از فرزندتون بخواین که اتاقش رو مرتب کنه بهش آموزش بدین، مثلا "اول از همه باید بدونی جای هر چیزی کجا باشه اتاقت منظم‌تر میشه، بیا باهم امتحان کنیم ببینیم اسباب‌بازی‌هات رو کجای اتاق بذاریم بهتر میشه."
 

اعجوبه
داستان درباره پسری به نام اگوسته که به دلیل یک بیماری مادرزادی، چهره اي معمولي  ندارد و تا 13 سالگی به مدرسه نرفته و حالا پدر و مادر تصمیم گرفتن که اونو به مدرسه بفرستن. چالشهایی که آگوست در این مسیر با اونها روبرو میشه و عبور از اونها، این کتاب رو خواندنی تر می کنه.
.
📕اگر به دنبال رمانی برای افزایش عزت نفس بچه هاتون هستین، کتاب 《شگفتی》 یکی از اون کتابهای خوندنی برای بچه های 9 سال به بالاست. .
.

ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر
رمان نوجوان «ته کلاس، ردیف آخر، صندلی آخر» برای دانش‌آموزان چهارم، پنجم و ششم دبستان مناسب است، مخصوصا برای دانش آموزانی که با سیستم مدرسه و رابطه با گروه هم‌سالان مشکل دارند، قلدری می‌کنند یا خود اذیت می‌شوند. این کتابِ خوش‌خوان به درک بهتر دیگران و کشف معجزه‌ همدلی کمک می‌کند. نویسنده‌ش، نویسنده رمان درخشان گودال‌هاست.

کودک، خانواده، انسان
همه‌ی ما به دنبال داشتن خانواده ای شاد و آرام هستیم اما بعد از بچه دار شدن ممکن است همه چیز ناگهان عوض شود و اتفاقت غیر منتظره شرایط زندگی را عوض کند؛ اما درست در همین مرحله است که به عنوان والدین میتوانیم اهداف خود را دنبال کنیم و تبدیل به والدینی شویم که به خوبی از پس فرزند خود بر می آیند و با رفتارهای درست و منطقی نه تنها ه احساسات کودک احترام میگذارند بلکه می‌توانند اصول زندگی را به او یاد دهند. در مسیر فرزند پروری تجربیات افراد کنار نظریه های متخصصین میتواند راهگشایی مشکلات باشد و تجربه ی بی نظیری را برای هر پدر و مادری رقم بزند.
کتاب کودک، خانواده و انسان به والدین کمک می‌کند تا بتوانند در مسیر فرزندپروری صحیح قدم برداردند و به رشد و ارتقای جامعه کمک کنند.